Cykliczne spotkania entuzjastów klasycznej motoryzacji

Gdyński Rajd Historyczny

Setka pięknych klasyków ustawiła się przy Akwarium Gdyńskim. Tysiące turystów miało na czym oko zawiesić. Ale nie to było atrakcją Gdyńskiego Rajdu Historycznego. Frajdą był – jak nazwa wskazuje – rajd po mieście na orientację. Coś w stylu podchodów – tyle że na kółkach.

Czterdziestu śmiałków stanęło na starcie. Wszyscy musieli przejechać 55 km – taką trasę zaserwowali organizatorzy. Ale dojechanie do mety nie było wcale łatwe. Tu nie decydował czas. Trzeba było korzystać z GPS-a w wersji papierowej (na kartce podane wskazówki typu: za 800 metrów skręć w lewo) i rozwiązać masę zagadek historycznych dotyczących Gdyni. Skucha kosztowała uczestnika punkty karne, więc nikomu do głowy nie przyszło, aby wrzucić sobie na luz. A co trzeba było między innymi zrobić?

Raz trzeba się wdrapać na górę, gdzie stoi kościół, aby poznać datę jego powstania lub policzyć okoliczne kotwice. Innym razem należy dowiedzieć się, jakie cuda sprzedawano na danej ulicy (wywiad środowiskowy niezbędny). W pakiecie “łamigłówek” jest jeszcze wyszukanie najstarszego samochodu w Muzeum Motoryzacji, podanie firm stacjonujących niegdyś na Kamiennej Górze czy przygoda ze zjazdem tyrolskim w parku linowym…

W programie imprezy, poza samym rajdem, były też wyścigi na czas. Tu stanęły tylko bryki z mocnymi silnikami. Śmiałkowie wystartowali też w jeździe sprawnościowej. Tu stanęli zawodnicy z mocnymi głowami. :)

Jakie wozy pojawiły się w Gdyni? Jaguar Mk2 z 1962 r., Alfa Romeo GT Bertone i Citroen DS z 1969 r., Ferrari Daytona z 1971 r.  i Skoda 105s z Olsztyna, mimo iż ma tablice z innych okolic. Rocznik 1982. Zresztą na zdjęciach nie da się jej nie zauważyć… ;)

Rajd odbył się 11-12 sierpnia.


Tagi tego wpisu to: galeria, Gdyński Rajd Historyczny, oldtimery, relacja, samochody.

Autor wpisu: zbibud

Wpis dodano: 26/08/2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>